HAFIZ IHO

 

IMAM HATIP OKULLARI

HAFIZ YETISTIRME VE DERS BASARISINI DESTEKLEME PROGRAMI

PROGRAM TANITIMI

Egitim Ögretim Süreci; Ögrencilerin program için belirlenen okullarda ögretime devam etmeleri saglanir. Ögrenciler sabahlari önce hafizlik çalismalarina ardindan okullarinda derslerine katilirlar.

Hafizlik Çalismalari; Hafizlik egitim sürecinde ögrenciler en fazla 12’ser kisilik gruplara ayrilir. Her grup için bir hafizlik hocasi belirlenir. Hafizlik çalismalari genel itibariyle üç yilda tamamlanacak sekilde planlanmistir. Ilk yil hazirlik, bir  yil ham ezber, bir yil da tekrar (haslama) yapilacaktir.

Ders Basarisi; Ders basarisini arttirmak için hafta sonlari Milli Egitim bünyesinden programin önemini kavrayan ögretmenler Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji, Sosyal bilgiler…vs gibi alanlarda daha çok uygulamaya yönelik egitim verirler. Bununla beraber Arapça ve Ingilizce yabanci dil egitimi de program dahilinde ögrencilere sunulacaktir.

Sosyal Etkinlikler; Bu çalismalarla beraber her grup için bir grup lideri gençler seçilir. Grup liderleri; grubunun oryantasyon sürecinden, rehberlik faaliyetlerinden ve sosyal etkinliklerinden sorumludur. Ayni zamanda düzenli olarak ögrenciyi takip ederek hazirladiklari raporlari program yöneticisine sunarlar.